Michael Kiley Most Impressive Performer at New York Prep Track Championships

Senior Michael Kiley of Chaminade High School toured the 3000-meter steeplechase in 9:13.92 at the 2009 New York State Track & Field Championship Meet to set a new national leading time.

Kiley joined another New York national leading times leader as a winner at the meet when senior Shelby Greany of Suffern won the 2000 steeplechase in 6:36.90. Greany had set her national leading time of 6:33.7 earlier in the year.

The other national leader from New York, shop-swimmingpool Benjamin Cardozo High School in the 4 x 400 relay (3:39.96), could not lower its mark at the state meet as Hempstead won in 3:50.59 with Charlene Lipsey, Donna-Lee Hylton, Velma Morant and Asheka Gibson. Lipsey also won the 800 in 2:08.67.

Junior Alex Hatz of Fayetteville-Manlius set a new state meet record of 4:06.11 in the boys 1600, and Senior Jeff Martinez of Johnson City pulled off an upset by beating Chris Stogsdill of Marcellus to win the 3200 in 8:57.60. It was a come from behind victory for Hatz; qau Stogsdill went out fast and then finished 4th in 9:08.84, beaten also by John Muller of Arlington (9:00.60) and Scott Anderson of East Aurora (9:03.91).

Two other state championship winners are worthy of note. Sophomore Chamique Francis of Cardozo went 53.42 in the 400, and Shenendehowa’s 4 x 800 relay team of Danika Simonson, animeloved Alex Burtnik, Cara Janeczko and Lizzie Predmore ran 9:01.00.

Shenendehowa’s time is significant because it is only 93 one-hundreds slower than national leader Thompson Valley of Colorado (9:00.07), and Burtnik is a sophomore and Predmore a freshman.

Megan Ptrignelli of Monroe-Woodbury won the 1500 in 4:25.65, the 3rd fastest time in the nation this season.

There were also two double winners among the girl champions. Sophomore Ashley Fields of Amherst won the 100 (11.85) and 200 (23.66), and Junior Melissa Kurzdorfer of Lancaster won the shot put (48-03) and the discus (158-09). Here are the New York State champions in all events:

2009 New York State Combined Division Individual Champions – Boys

100-Meter Dash – 10.71 – Anthony Quezada of Sachem North High School.

200 – 21.62 – Mike Abelard of Rampo.

400 – 48.24 – John Thomas of Sheepshead Bay.

800 – 1:50.32 – Terrance Livingston of Great Neck South.

1600 – 4:06.11 – Alex Hatz of Fayetteville-Manlius (New State Meet Record).

3200 – 8:57.60 – Jeff Martinez of Johnson City.

110 Hurdles – 14.10 – Brett Harrington of Edison Tech.

400 Hurdles – 52.77 – Will Cole of Hamburg.

4 x 100 Relay – 42.05 – Sheepshead Bay (Richmond Ahadzi, For more details please visit sites:-https://bterapiaberles.hu/ https://www.uniquenewsonline.com/ https://optimalremodel.com https://aslremodeling.com Paul Fyffe, John Thomas and Naquan Alexander).

4 x 400 Relay – 3:17.17 – Newburgh (Robert Graham, Robert Robinson, Fred Locklary and Randy Patterson).

4 x 800 Relay – 7:44.46 – Liverpool (Zavon Watkins, Chris Clemons, Alex Wilke and Colin Savage).

3000 Steeplechase – 9:13.92 – Michael Kiley of Chaminade (New National Leading Time).

High Jump – 6-08 – Eric Fontanez of Hilton.

Long Jump -23-04 – Berfrantz Charles of North Babylon.

Triple Jump – 47-04.25 – Sam Ludgood of Web Schroeder.

Pole Vault – 15-00 – Nick Gerardi of Queensbury.

Shot Put -57-01 – Chris Buck of Frontier.

Discus – 182-05 – Anthony Thomas of Holy Trinity.

Pentathlon – 3627 Points – Patric McLauglin of Oneida.

2009 New York State Combined Division Individual Champions – Girls

100 – 11.85 – Ashley Fields of Amherst (Sophomore).

200 – 23.66 – Ashley Fields of Amherst (Sophomore).

400 – 53.42 – Chamique Francis of Cardozo (Sophomore).

800 – 2:08.67 – Charlene Lipsey of Hempstead.

1500 – 4:25.65 – Megan Ptrignelli of Monroe-Woodbury (No. 3 Leading Time Nationally).

3000 – 9:38.66 – Emily Lipari of Roslyn.

100 Hurdles – 13.80 – Madalayne Smith of Saratoga.

400 Hurdles – 1:01.26 – NaTasha Greggs of Wilson Magnet.

4 x 100 Relay – 47.84 – Elmont (Cherrelle King, Valencia Hannon, Toni-Ann Lawrence and Ashley McCarthy).

4 x 400 Relay – 3:50.59 – Hempstead (Charlene Lipsey, Donna-Lee Hylton, Velma Morant and Asheka Gibson) – (Benjamin Cardozo Holds the National Leading Time of 3:39.96

4 x 800 – 9:01. 00 – Shenendehowa (Danika Simonson, Alex Burtnick, Cara Janeczko and Lizzie Predmore) – (Burtnick is a Sophomore; Predmore a Freshman).

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *